Medvědí česnek najdeme všude tam, kde žijí medvědi? Nebo nám pomáhá silou horského medvěda? Těžko říct, každý si může název vysvětlit po svém, protože ani vševědoucí Wikipedie o něm nic nepíše.
Zmiňuje se však o velikosti, listech a cibulkách. Tato trvalka může narůst až do 45 cm, roste z cibulky a poznáme ji podle podlouhlých řapíkatých listů. Kvete jemnými bílými kvítky a opravdu výrazně voní. V průběhu sezony se aroma mění, ale právě na jaře, před kvetením, je nejvýraznější.
Medvědí česnek má rád vlhko a stín, proto se vyskytuje obvykle v lužních a listnatých lesích, ale také v zahradách a parcích, kde je pěstován jako okrasná rostlina. Pozor, může být zaměněn s konvalinkou, která je jedovatá, ovšem ta neobsahuje česnekové silice. Stačí jemně promnout lístek a přivonět, rozdíl je jasný okamžitě.
Kromě výrazných silic, které obsahuje každá část rostliny, najdeme v medědím česneku vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další prospěšné látky, podporující trávení, regulující činnost žaludku, urychlující hojení ran a hlavně likvidující střevní parazity. Snižuje krevní tlak, pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních, křečových žilách, onemocněních horních cest dýchacích i migrénách.
K tomu všemu ještě skvěle posílí na jaře naši oslabenou imunitu a dokáže pročistit organismus. Jednoduše voňavá lékárna v pár zelených lístcích.
Kde medvědí česnek najdete, to vám bohužel neporadíme, všechny mapy výskytu byly zrušeny, protože někteří lidé si z jeho prodeje udělali byznys a pořádali na místa, kde rostl, doslova nájezdy. Spousta oblastí byla úplně zdevastována. Nezbude než se poptat a trochu zapátrat, ale za toto úsilí nás česnek mnohokrát odmění, slibujeme.
Když už oblast najdete, prosíme o velkou opatrnost, ať si uchováme česnek i na další rok. Z každé rostlinky utrhneme jeden až dva lístky, našlapujeme opatrně a také dáváme pozor, abychom nevytrhli i cibulku.
Děkujeme za ohleduplnost :-)
Máme svůj zelený poklad doma, co dál?
Jemně propereme, osušíme a klikneme sem, kde najdeme recepty na: pesto, slaný koláč a polévku