O programu PROTEIN +
Speciálně navržený jídelníček Protein+ vám zajistí potřebnou energii na trénink a dostatek bílkovin na následnou regeneraci a nárůst svalové hmoty. Svoji roli zde hrají i sacharidy, na které je tak trochu pozapomínáno.
Jídelníček uspokojí sportovce věnující se kulturistice, bodybuildingu, vzpírání, silovému trojboji a některým skupinovým cvičením (TRX, PUMP FX).
Proteinový fitness jídelníček má následující rozložení živin:
- 30–35 % bílkovin,
- 30 % tuků
- 40 % sacharidů.
Protein+ jídelníček je dostupný hned v osmi energetických řadách, přičemž nejvyšší je 12 000 kJ.
Suroviny
Libová masa, mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku a komplexní sacharidy v podobě celozrnných výrobků, brambor, luštěnin a rýže.
Program lze objednat v libovolné kombinaci chodů. Na program Protein+ lze uplatnit výjimky.
Výživové okénko
Sacharidy jsou zdrojem energie pro naše tělo, kde se ukládají v podobě jaterního a svalového glykogenu. Při nadměrném příjmu sacharidů (především jednoduchých – cukrů) se však začnou ukládat i v podobě tuku, což určitě nechceme. Proto je důležité do jídelníčku zařazovat především komplexní sacharidy, které jsou zdrojem vlákniny a skvěle nás zasytí. Odborníci doporučují pokrýt 40-60 % přijaté energie za den právě pomocí komplexních sacharidů. I to je důvod, proč v krabičkách minimalizujeme použití jednoduchých sacharidů a zařazujeme ty komplexní.
Do jídelníčku se snažíme zařazovat potraviny bohaté na zdraví prospěšné nenasycené tuky – např. častějším výskytem ryb a široké škály ořechů a semen. Příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin má pozitivní vliv na zdraví srdce, fungování mozku a imunitního systému. Tuky jsou také nezbytné pro vstřebávání vitaminů A, D, E, K ze stravy.
Co se stane, když tomuto faktu nepřizpůsobíte své stravování?
- Budete cvičit v energeticky velmi úsporném režimu a dojde k prorýsování svalů. To si můžete dovolit krátkodobě například před soutěží.
- V tomto módu bude tělo používat vlastní tělesné bílkoviny jako zdroj energie, což se projeví nejen na tělesné výkonosti, ale i zhoršené regeneraci. Organismus se zkrátka bude bránit, přepne do úsporného režimu a zpomalíte si metabolismus.
Příjem sacharidů je tedy v případě budování svalové hmoty stejně klíčový a svým způsobem možná ještě podstatnější než příjem bílkovin, protože slouží jako hlavní zdroj energie.
Sacharidy v jídelníčku nejen silových sportovců musí být ze skupiny komplexních sacharidů, jejichž zdroje najdeme třeba v celozrnných těstovinách, obilninách či rýži. Za optimálních podmínek se ukládají do zásob ve formě svalového a jaterního glykogenu a mají významný vliv na regeneraci a tělesnou výkonnost.
Všechny tyto poznatky byly nutričními specialisty brány v potaz při tvorbě jídelníčku Protein+.
Panenka s cibulovým přelivem, šťouchané brambory
Celozrnné těstoviny s kuřecím masem, ricottou, rajčatovou omáčkou
Chřestová směs s parmskou šunkou, proteinové chipsy