O programu SALÁT +
Program Salát+ může být příjemným zpestřením vašeho jídelníčku. Nakombinujte si ho s ostatními stravovacími programy a můžete si párkrát do týdne pro oživení dopřát místo klasického oběda vyvážený obědový salát. Volit můžete ze dvou variant.
Suroviny
Salát 1: základem této varianty je listový salát nebo jiná zelenina. Dále je obohacen o bílkoviny v podobě masa, ryb, sýrů, mořských plodů, tofu apod. Pro zajištění zdravých tuků doplňujeme salát o nezbytné ořechy či semínka.
Salát 2: je o něco vydatnější, protože jeho základ tvoří naše vlastní těstoviny, obiloviny či luštěniny.
Na tento program nelze uplatnit výjimky či vybírat z více energetických hodnot pokrmu.
Výživové okénko
Oběd má být nejdůležitějším jídlem celého dne. Samotná zelenina v salátu tedy nestačí, protože by nám dodala jen vitaminy a vlákninu. To je žádoucí, nikoliv však dostačující.
V obědovém salátu podle zásad zdravé výživy musí být všechny makronutrienty, tedy i bílkoviny, sacharidy a tuky.
Zásady pro vyvážený salát:
- Bílkoviny do salátu lze dostat mnoha způsoby, nejen masem či šunkou. Vhodně poslouží i suroviny, jako je tofu či tempeh, vejce, luštěniny či mléčné výrobky v podobě sýrů, jogurtu či tvarohu.
- Tuky v salátu jsou v rozumném množství potřebné, aby organismus mohl plně využít vitaminy získané ze zeleniny, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K). Tuky mohou být v salátech zastoupeny ořechy, semínky, lehkými dresinky či olejovými zálivkami. Pro jogurtové dresinky zdravě koncipovaných obědových salátů je vhodné používat jogurt s maximálním obsahem tuků do 3 %. Organismus tak získá více bílkovin, vitamin D, vápník a probiotika.
- Komplexní sacharidy obsažené např. v quinoi, cizrně či čočce dodají energii a zasytí.
- Svoji roli hrají i bylinky. Jejich přítomností v salátu ošálíte smysly a vyhnete se tendenci nadbytečně solit.
Všechny tyto zásady jsou zohledněny při přípravě programu Salát+.
Těstovinový salát se špenátem a boby
Kamutový salát s pečenými rajčaty
Směs listových salátů s ořechy a tuňákem