Probiotika podporují imunitní funkce člověka. Velmi významnou funkci našeho obranného systému zastává trávicí trakt, což spousta lidí podceňuje (zhruba 70% lidského imunitního systému se nachází ve střevě). Ve střevě probíhá nejen trávení potravy, ale i spousta dalších důležitých funkcí. Podstatnou roli v obranné linii proti vnějším vlivům hraje právě střevo, konkrétně střevní mikroflóra, střevní sliznice a střevní imunitní systém.
Probiotika brání pomnožení mikroorganismů ve střevě třemi způsoby:
- přímo je usmrcují produkcí bakteriostatických a bakteriocidních látek
- odčerpávají jim nutrienty pro jejich život
- produkují kyselinu mléčnou, snižují tak pH střeva, vzniká pro ně tak nevhodné prostředí
KDE JE NAJDEME?
Probiotika nalezneme v potravinách vyrobených metodou mléčného kvašení – tedy v zakysaných bílých jogurtech, kefíru, podmáslí, kysaném zelí, tempehu a nakládaných okurkách.
Je nutné je konzumovat pravidelně, protože probiotika v trávicím ústrojí přetrvávají dočasně a nejsou schopny dlouhodobé kolonizace.
FAKTORY NARUŠUJÍCÍ STŘEVNÍ MIKROFLÓRU
- nadměrná konzumace živočišných potravin, která vede k hnilobným procesům ve střevě
- nedostatek vlákniny
- alkohol, kouření
- stres
- infekce Helicobakter pylori
- antibiotika
ANTIBIOTIKA vs. PROBIOTIKA
Používání antibiotik narušuje střevní mikroflóru. Zakysané výrobky by nebyly schopny poškozenou mikroflóru upravit, proto je v tomto případě nutné sáhnout pro probioticích v tabletách. Probiotika v této formě jsou více stabilní a obsahují mnohonásobné množství prospěšných bakterií. Měly by se používat s odstupem od antibiotik, tedy ideálně 4 hodiny po nich.