Alkohol
Je velmi kalorický, pokud si důsledně hlídáte hmotnost, neměli byste ho pít vůbec. Pokud nechcete urazit na návštěvě nebo si dopřát svátečnější pití ke štědrovečerní tabuli, dejte si bílý vinný střik, má jen 90 kJ, konzumace 2 dcl piva „desítky“ by znamenala už značně vyšší energetický příjem, a to 308 kJ. Alkohol navíc i odvodňuje, vyčerpává a dodává klamný pocit tepla. Oblíbený svařák, grog či punč vás tak zahřeje velmi krátkodobě a děje se tak díky obsaženému alkoholu, který způsobí rozšíření cév. Sáhněte raději po čaji.
Nevhodná úprava jídel
Volte šetrnou úpravu surovin. Působením tepla dochází u potravin k fyzikálním a chemickým změnám, které závisejí na způsobu zpracování. Ničíte i zdraví prospěšné živiny a zvyšujete glykemický index, proto se těstoviny a rýže vaří na skus, nebo se zelenina krátce blanšíruje. Nejšetrnějším způsobem je vaření na páře. Takto připravené jídlo si zachová většinu živin, ztratí jich pouze 10-20 procent.
Alternativy pochutin
Tuk, sůl a vysoká energetická hodnota jsou typické pro pochutiny, jako jsou chipsy, křupky, tyčinky či slané krekry. Sáhněte raději po semínkách nebo nepražených a nesolených ořeších. Ale ani s nimi byste to neměli přehánět, přestože se z pohledu živin jedná o příznivější alternativu, semínka i ořechy jsou tučné a mají značnou energetickou hodnotu.
Neodolatelné jednohubky
Není žádoucí si o Vánocích zakázat chutné jídlo. Přemýšlejte ale o jeho množství a složení. Majonézové pomazánky s nekvalitním salámem vyměňte za ty připravené z luštěnin, tvarohu či zeleniny a podávejte je na celozrnném pečivu nebo se zeleninovými syrovými hranolky. Výtečnou pomazánku připravíte třeba z tuňáka ve vlastní šťávě a bílého jogurtu, cizrny, avokáda nebo červené řepy a čerstvého sýra.
Zmrzlina
Hodně lidí i v zimě ujíždí na zmrzlině. Vězte, že nutričně výhodnější je zmrzlina z tvarohu a mraženého ovoce než přeslazený sorbet či nekvalitní mražený krém, kde hlavní roli hraje rostlinný tuk. Tvarohová zmrzlina s ovocem může klidně nahradit řádnou svačinu a získáte z ní i nějaké živiny.
Ryba na talíři
Ryby jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, jódu, vitaminů, minerálních látek a velmi prospěšných omega 3-mastných kyselin. Bílkoviny rybího masa jsou i lépe stravitelné, trávicí trakt si s nimi dokáže poradit za 2 až 3 hodiny, narozdíl od jiných druhů mas. Rybí maso neobsahuje žádný kolagen, a proto jejich úprava nevyžaduje dlouhou dobu. Držíme-li redukční dietu, tak můžeme tučnost ryby snížit vhodným výběrem druhu ryby nebo i tím, že nesníme kůži. Pokud rybu pečeme s kůží například filet z lososa, tak nejprve zprudka pečeme kůží dolů, poté obrátíme a velmi pozvolna dopékáme. Pokud upřednostňujete lososa místo kapra v domnění, že je zdravější, tak co se týče nižší tučnosti, vyhrává kapr. Sáhnout můžete po méně tučných rybích alternativách, jako je třeba candát, platýz či treska aljašská.
Cukroví
Tradiční cukroví je hodně kalorické a tvoří ho v podstatě jen mouka, cukr a tuk. Pro jeho ozdravení můžete udělat to, že ho budete připravovat ze surovin s nadstavbovou nutriční hodnotou, tzn. že místo klasické pšeničné mouky sáhnete po moukách přínosnějších, ať už z řad pseudoobilovin, ořechů, či luštěnin. Celozrnná mouka má nižší glykemický index, špaldová zase vysoký podíl minerálních látek a mnohem výhodnější složení bílkovin. Teffová je bezlepková a oplývá výjimečnými nutričními hodnotami. Teff je ceněn pro obsah bílkovin, které se v rostlinné stravě vyskytují spíše sporadicky, má vysoký obsah vápníku, vlákniny a železa. Vyhněte se nadbytečnému obalování cukroví v cukru a máčení v nekvalitních tukových polevách. Cukroví, které je méně kalorické a výživově bohatší, si můžeme dopřát „ve větším“ množství, kdežto vysokokalorické opravdu velmi omezeně.